Rejestr komputera – jak o niego dbać?

Home / Programy komputerowe / Rejestr komputera – jak o niego dbać?

Rejestr komputera jest takim jego sercem. Nie dziwi więc fakt, że trzeba o niego należycie dbać, jeżeli chcemy, by przez długi czas nasze urządzenie pracowało tak, jak należy. Czyszczenie, defragmentacja oraz dbałość o pliku, powinny być na porządku dziennym.

Czyszczenie rejestru

Rejestr, który jest zaśmiecony różnego rodzaju plikami, pozostałościami po odinstalowanych programach i złośliwym oprogramowaniem, po prostu nie działa dobrze. Dlatego nie jest wcale dziwne, że wielu ludzi zgłasza się do stacji naprawy właśnie z takimi problemami. Po jakimś czasie nabierają one tak na sile, że korzystanie z urządzenia jest już po prostu niemożliwe. W takiej sytuacji trzeba pamiętać o tym, że taki rejestr należy czyścić. Czyszczenie powinno się odbywać tak często, jak się to da, ale minimum raz w miesiącu. Jeżeli korzystamy komputera przez wiele godzin, to warto go czyścić nawet raz na tydzień.

Defragmentujemy pliki za pomocą wbudowanego defragmentatora. Usuwamy pozostałości po programach. Usuwamy ciasteczka, stare pliki rejestru, historię przeglądania i zapisane hasła. Usuwamy tak dużo, ile się da, by tylko zwiększyć ilość dostępnej przestrzeni dyskowej.

Programy do czyszczenia komputera

Jest wiele darmowych programów, dzięki którym można skutecznie i dosłownie za jednym kliknięciem, oczyścić cały komputer. Takimi programami są m.in. Ccleaner. Taki program za jednym zamachem pozwala nam szybko oczyścić wszystko, co jest na naszym komputerze. Takie czyszczenie sprawia, że mamy od razu więcej wolnego miejsca na dysku, a pozostałości nie powodują żadnych problemów w pracy naszego komputera.

Pamiętajmy też o programach antywirusowych. Specjalne szczepiony antywirusowe zabezpieczą nasz komputer przed złośliwym oprogramowaniem. Jeśli natomiast takie się do naszego komputera dostanie, to za pomocą takich programów można wrzucić szybko do kwarantanny i później od razu można to usunąć bez powodowania jakiegokolwiek zagrożenia dla komputera i danych na nim zgromadzonych. Trzeba tylko dobrze do ustawić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *